Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i od czego to zależy?

Ubezpieczenia mieszkań

Jak działa ubezpieczenie mieszkania?

Poprzez ubezpieczenie domu lub mieszkania rozumie się wykupienie polisy ubezpieczeniowej, zgodnie z którą po wystąpieniu jednej z wymienionych w niej, nieprzewidzianych, niespodziewanych sytuacji możliwe jest ubieganie się o otrzymanie przypisanej z tytułu tego wypadku kwoty odszkodowania. Do najczęstszych tego typu zdarzeń, zapisywanych w polisie, należą pożary, zalania, kradzieże z włamaniem, dewastacje (np. graffiti) czy też utrata wody lub gazu.

Od czego zależna jest kwota ubezpieczenia domu?

Wysokość rocznej kwoty ubezpieczenia zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na nią ma miejscowość, w jakiej znajduje się dany dom lub mieszkanie, piętro (wiadomo, że najłatwiej włamać się na parter), a także liczba domowników. Nie bez znaczenia jest wysokość sumy, na jaką zamierzamy się ubezpieczyć – im wyższą kwotę chcielibyśmy otrzymać w ramach odszkodowania z tytułu wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, tym większą składkę przyjdzie nam zapłacić.

Co jeszcze wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Kwota ubezpieczenia mieszkania będzie ponadto zależna od zakresu, co ma obejmować zakupiona przez nas polisa ubezpieczeniowa. W najwyższych wariantach w grę wchodzi przykładowo odszkodowanie za przepięcia, stłuczenia szyb i elementów szklanych, szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, czy też kradzież mebli ogrodowych, grilli czy roślin ogrodowych,. Dodatkowo zakres ubezpieczenia może być rozszerzony za dodatkową opłatą o takie wydarzenia, jak kradzież zwykła czy powódź. Możliwe jest także równoczesne ubezpieczenie dodatkowych przedmiotów, takich jak źródła energii (np. panele fotowoltaiczne czy solary), stałe elementy posesji – takie, jak ogrodzenie czy instalacje znajdujące się poza budynkiem, a także budynki niemieszkalne lub rzeczy gości.

Z jakimi kwotami ubezpieczenia należy się liczyć?

Weźmy pod uwagę przykładowo ubezpieczenie Bezpieczny Dom (dostępne tutaj: https://tuz.pl/produkty/ubezpieczenie-bezpieczny-dom/). Zakładając, że chcemy zakupić polisę mieszkaniową dla położonego w Poznaniu lokalu, znajdującego się na parterze bloku z lat 60-tych, o powierzchni 37m2, podstawowy wariant ubezpieczenia na kwotę 300 tysięcy złotych (czyli przybliżonej wartości lokalu), kosztowałby nas 172 złote rocznie. Wariant rozszerzony wyniósłby 236 zł, a All Risk – 302 złote. Dla porównania, 80-metrowy dom w tej samej  miejscowości, postawiony w ubiegłym roku, przy ubezpieczeniu na kwotę 600 tysięcy złotych, wymagałby następujących kwot: w wariancie podstawowym – 326 złotych, w wariancie rozszerzonym – 416 zł. All Risk wyniósłby aż 536 złotych. By sprawdzić, ile może kosztować ubezpieczenie konkretnego domu lub mieszkania, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia domu i mieszkania, który w intuicyjny sposób pozwala wybrać interesujące nas opcje, po czym sprawdzić kwotę rocznej składki ubezpieczeniowej.

Źródło:

TUZ

Related posts

Leave a Comment