Jak rozpoznać pellet i ekogroszek dobrej jakości?

Nowoczesne urządzenia grzewcze tworzą bardzo wydajne i funkcjonalne systemy ogrzewania budynków. Kotły na pellet i ekogroszek, zyskały dużą popularność, zarówno wśród inwestorów budujących nowe domy jak i dokonujących termomodernizacji. Rozwój technologii pozwala na ekologiczne ogrzewanie budynku i generowanie oszczędności z tym związanych. Jednak, aby tak się stało należy zadbać o kilka podstawowych kwestii dotyczących eksploatacji kotłów. Jedną z najważniejszych zasad jest odpowiedni dobór paliwa. Aby spalany materiał był przyjazny środowisku, musi charakteryzować się wysoką jakością. Obecnie, na rynku, swoje produkty oferuje wielu producentów. Dlatego też, ważne jest, aby orientować w zasadach, którymi należy się kierować wybierając paliwo do naszego kotła. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak sprawdzić jakość pelletu?

Niska jakość pelletu powoduje nadmierne zużycie paliwa i w konsekwencji wyższe koszty ogrzewania. Generuje to również większą ilość popiołu, co może prowadzić do zapychania palnika. Czym się charakteryzuje dobry pellet? Przede wszystkim, powinien mieć gładką powierzchnię. Warto też zaobserwować ilość pyłu w opakowaniu. Im mniej tym lepiej. Poszczególne kawałki granulatu muszą mieć również porównywalną wielkość.

Jak poznać czy pellet jest dobrej jakości? Po pierwsze, podczas spalania powinien wydzielać zapach palonego drewna. Niestety, jest to możliwe do zweryfikowania dopiero po zakupie. Podczas kupowania paliwa, można zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Kolorystyka powinna być zbliżona do barwy drewna (ciemniejszy kolor powierzchni zewnętrznej, może wynikać z opalania, które jest stałym elementem procesu produkcyjnego). Jeśli na powierzchni pelletu widać drobiny innego koloru, może to oznaczać, że do produkcji zastosowano laminaty bądź sklejki. Pellet zawierający kilka rodzajów biomasy, może powodować korozję kotła.
  • Ciężar właściwy musi oscylować między 0,65 kg/l a 0,7 kg/l.
  • Producent powinien mieć potwierdzenie, że do produkcji pelletu nie użyto chemicznych dodatków. Aby to sprawdzić, wystarczy wrzucić granulat do wody. Pellet nie zawierający sztucznych dodatków rozpada się pod wpływem działalności cieczy.
  • Zawartość wody musi być niższa niż 12%. Pellet o wyższej zawartości wody, rozpada się pod wpływem delikatnego nacisku.

Jak wybrać najlepszy ekogroszek?

Podobnie jak w przypadku pelletu, wybór ekogroszku także musi być przemyślany. Piec na ekogroszek (np. Defro), aby był wydajny, powinien być zasilany paliwem najwyższej jakości. Czym się charakteryzuje dobry ekogroszek? Przede wszystkim ma kaloryczność wynoszącą, co najmniej 24 MJ/kg. Zawartość popiołu w materiale nie powinna być wyższa niż 10%. Ekogroszek powinien mieć kolor ciemnoszary oraz mieć bryłki w rozmiarze 5 do 20 mm. Ponadto, aby materiał mógł zostać uznany za paliwo dobrej jakości, zawartość części niepalnych musi być niższa niż 12%. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na opis produktu udostępniany przez producenta. Ważnym parametrem jest spiekalność. Najlepiej, jeśli wynosi 0.

Kotły na pellet (wśród liderów znajdują się kotły Defro) i piece na ekogroszek są częstym wyborem wielu Polaków. Ich eksploatacja jest bardzo wygodna, a certyfikat Ecodesign potwierdza ich ekologiczność. Dzięki temu, urządzenia te mogą pracować zarówno w nowoczesnych domach jak i w starszym budownictwie. Ważne jest jednak, żeby zwracać uwagę, na jakość paliwa, które kupujemy. Pozwoli to na bezpieczne użytkowanie i długą żywotność systemów grzewczych.

Related posts

Leave a Comment