Obrazy w ramach do salonu – jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz?

Salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie w nim przyjmujesz swoich gości i spędzasz znaczną część wolnego czasu. Warto więc zadbać o to, aby był przytulny i modnie urządzony. Oprócz odpowiednio dobranych mebli czy dodatków, trzeba pamiętać również o przemyślanej aranżacji ścian, która podkreśli charakter wnętrza i dopełni jego wygląd. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój salon był kompletny i tworzył spójną stylistycznie całość, koniecznie zawieś na ścianach kilka designerskich obrazów w ramach!

Obrazy do salonu w ramie – modne dopełnienie wnętrza

Gładkie, puste i pozbawione jakichkolwiek dekoracji ściany sprawiają, że wnętrze wydaje się nudne i niekompletne. Jeśli więc masz nieodparte wrażenie, że w Twoim salonie czegoś brakuje, być może wynika to z faktu, że nie ma w nim żadnych ozdób ściennych lub jest ich za mało. Aby nadać mu elegancji i przytulności, warto postawić na przynajmniej kilka dekoracji ściennych. W tej roli zdecydowanie najlepiej sprawdzą się obrazy w ramach (wiele inspiracji zajdziesz na https://www.decormint.com/pl/obrazy-w-ramie/do-salonu), a także duże lustra – również oprawione w ramy, dzięki czemu będą sprawiać wrażenie, jakby były pewnego rodzaju dziełem sztuki, które należy odpowiednio wyeksponować.

Obrazy do salonu w ramie – jaki motyw wybrać?

Obrazy w ramach to sprawdzony sposób na udekorowanie ścian w salonie, sypialni, kuchni lub w każdym innym pomieszczeniu. Interesujący obraz utrzymany w niebanalnych kolorach lub ciekawej konwencji może być oryginalną dekoracją, która przyciąga uwagę zarówno domowników, jak i zaproszonych gości.

W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz np. wybrać motyw, który najlepiej oddaje Twoją osobowość, przedstawia Twoje zainteresowania, bądź najbardziej pasuje do wystroju salonu. Jeśli nie masz pomysłu na to, na jaki motyw postawić, pamiętaj o tym, że zawsze trafionym rozwiązaniem są między innym motywy:

  • roślinne,
  • zwierzęce,
  • geometryczne,
  • abstrakcyjne,
  • mapy,
  • reprodukcje dzieł znanych artystów.

Powyższe motywy są na tyle uniwersalne, że równie dobrze sprawdzą się w każdym wnętrzu – zarówno w nowoczesnych, jak i utrzymanych w stylistyce vintage. Patrzenie na nie działa uspokajająco i wprowadza w przyjemny nastrój, co sprzyja relaksowaniu się po ciężkim dniu w pracy lub na uczelni.

Wszelkiego rodzaju obrazy w ramach to nie tylko ponadczasowy, ale też efektowny i skuteczny sposób na podkreślenie wyjątkowego charakteru wnętrza. Tak niepozorny detal jak obraz w ramie, może diametralnie ożywić Twój salon i wprowadzić do niego zupełnie nowy klimat.

Obrazy w ramie – znajdź na nie odpowiednie miejsce

Obraz w ramie do salonu zawsze powinien być odpowiednio wyeksponowany, dlatego zanim zdecydujesz się na jego zakup, zastanów się, gdzie warto go zawiesić. W przypadku salonu masz kilka możliwości:

  •  nad częścią wypoczynkową – w takim układzie obraz zawieszony bezpośrednio nad sofą lub fotelem, stworzy przytulną i harmonijną strefę do relaksu. Jeżeli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, możesz zawiesić na ścianie jeden duży obraz lub kilka mniejszych – wybór należy do Ciebie;
  •  nad komodą – obraz w ramie zawieszony nad komodą będzie się znakomicie prezentować na tle ustawionych na niej figurek i roślin doniczkowych;
  •  nad stołem – jeżeli masz w swoim salonie wydzieloną strefę jadalnianą, elegancki obraz z motywem egzotycznego krajobrazu z pewnością umili domownikom wspólne spożywanie posiłków.

Ekspert radzi

Jeżeli masz w salonie dwa duże okna, na ścianie pomiędzy nimi zawieś lustro lub obraz w ramie – najlepiej z motywem roślinnym. W ten sposób sprawisz, że zarówno lustro bądź wybrany przez Ciebie obraz będą sprawiać wrażenie trzeciego okna, co szczególnie dobrze sprawdzi się w małym salonie.  

Obrazy do salonu w ramie – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli wiesz już, że chcesz kupić kilka obrazów, pamiętaj o tym, aby nie przesadzić z ich liczbą. Zbyt dużo dekoracji ściennych w takiej formie, może niepotrzebnie przytłoczyć aranżację wnętrza, wywołać wrażenie chaosu i braku pomysłu na aranżację przestrzeni.

W trakcie poszukiwań odpowiedniego obrazu, koniecznie zwróć uwagę na kolor ramy, co – wbrew pozorom – ma duże znaczenie dla zachowania spójności z pozostałymi elementami wyposażenia salonu. Jeśli w pomieszczeniu dominuje jasna kolorystyka, postaw na obraz w białej ramie. Jeśli zdecydowanie bardziej preferujesz ciepłe odcienie i w takiej tonacji utrzymane są meble oraz dodatki – wówczas wybierz obraz w czarnej ramie.

Aby wyczarować jeszcze ciekawszy efekt, nie bój się łączyć obrazów i luster – w ramach jednej kompozycji (np. nad komodą) możesz zawiesić obraz i kilka luster lub odwrotnie – jedno większe lustro i kilka mniejszych obrazów w ramach. Puść wodze fantazji i baw się, czasem nawet niezbyt oczywistymi połączeniami, a zdziwisz się, jak niebanalny efekt możesz dzięki temu osiągnąć!

Related posts

Leave a Comment