Wanna wolnostojąca czy z obudową? Zalety i wady obu rozwiązań

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Oba rozwiązania mają równie wielu zwolenników, co przeciwników. Nic w tym jednak dziwnego, bo mają też swoje wady i zalety, przez które sprawdzają się w innych wnętrzach.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie zalety ma wanna wolnostojąca, a jakie z obudową,
 • jakie wady ma wanna wolnostojąca, a jakie z obudową,
 • które z rozwiązań warto wybrać i dlaczego.

Wybór między jednym a drugim rodzajem może wydawać się trudny, ale w rzeczywistości najwięcej zależy od naszych upodobań i wizji aranżacji łazienki.

Modele wolnostojące są przeważnie montowane w pomieszczeniach urządzonych z szacunkiem dla wnętrzarskich tradycji, zaś wanny z obudową – w nowoczesnych łazienkach.

To jednak tylko podział umowny, bo na rynku znajdziemy także wanny wolnostojące wyróżniające się minimalistycznym, współczesnym designem i wersje do zabudowy, które świetnie sprawdzą się w bardziej tradycyjnych wnętrzach.

Wanna wolnostojąca – zalety

Najważniejsza zaleta wanien stojących to fakt, że bardzo przyciągają one uwagę. Nadają się zwłaszcza do dużych łazienek zarówno w stylu wiejskim, jak i glamour. Tak naprawdę pasują wszędzie, gdzie mile widziane są odwołania do poprzednich epok lub natury.

Wanna tego typu będzie jeszcze bardziej wyrazista, jeśli zdecydujemy się na model wykonany z nietypowego materiału. Poza egzemplarzami z akrylu, żeliwa czy ceramiki, w sklepach znajdziemy także m.in.:

 • miedziane,
 • kamienne,
 • szklane
 • drewniane.

Na uwagę szczególnie zasługują te ostatnie. Mnogość projektów oraz użytych do ich produkcji gatunków sprawia, że drewniane wanny świetnie odnajdują się zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych łazienkach.

Fanów współczesnego designu na pewno zainteresują minimalistyczne modele wykonane z gatunków egzotycznych, takich jak:

 • merbau,
 • iroko,
 • teak,
 • sosna syberyjska.

Nie tylko świetnie się prezentują (co jest zasługą ich dekoracyjnego rysunku i żywych kolorów), ale też dzięki wysokiej zawartości naturalnych olejów bardzo dobrze radzą sobie z wilgocią. Drewniane wanny będą wyglądać szczególnie intrygująco we wnętrzach rustykalnych czy kolonialnych.

Wady wanny wolnostojącej

Jeśli chodzi o wady wanien wolnostojących, w pierwszej kolejności warto wspomnieć o wysokich kosztach ich montażu. Nie tylko są one droższe od modeli do zabudowy, ale też wymagają kosztownych i trudniej dostępnych baterii – najlepiej podłogowych.

Nie są też polecane właścicielom małych łazienek, bo swoje wizualne atuty odkrywają dopiero w przestronnych wnętrzach. W wielu pomieszczeniach o niewielkich wymiarach taki sprzęt się po prostu nie zmieści. Nawet jeśli masz sporo miejsca w łazience, zastanów się, czy taki element będzie na pewno dla ciebie najlepszy.

O tym pamiętaj! Umieszczenie wanny wolnostojącej jako centralnego elementu (np. w głównej łazience), może to być też odczytane jako wada, szczególnie w oczach wszystkich ceniących sobie intymność akurat w tym wnętrzu. Czemu tak jest? Dla niektórych osób to przestrzeń bardzo prywatna.

Wanna wolnostojąca budzi skojarzenia z erotyką i relaksem. Jeśli więc postawisz ją na środku pomieszczenia, do którego mają dostęp również twoi goście i wszyscy domownicy, możesz zniszczyć wrażenie prywatnej przestrzeni.

Wanna zabudowana – czemu warto?

Wanny z obudową polecane są do aranżacji stanowiących jedną całość, bez wyróżniających się elementów, a nawet gdy nie masz jeszcze pomysłu na wkomponowanie sprzętu do łazienki.

Czasem taka obudowa mieści też schowek na środki czystości lub kosmetyki, co czyni z nich idealne rozwiązanie do niewielkich łazienek. Obudowa wanny pozwala ponadto estetycznie ukryć zawory, wężyki i syfony.

Wanny zabudowane polecane są też klientom z ograniczonym budżetem. Najtańsze wanny kupimy już za 250 złotych, zaś kupno obudowy do wanny KOŁO to koszt około 600 złotych za oba boki.

Tańsze od tych przeznaczonych do wanien wolnostojących są też baterie i akcesoria do modeli zabudowanych. Warto dodać, że montaż takiej wanny nie jest ponadto pracochłonny i wymaga użycia stosunkowo małej ilości materiałów, co także korzystnie wpływa na zawartość portfela inwestora.

Dodatkowym plusem jest również dostępność rozwiązań właściwie od ręki w wielu wariantach. Obudowy do wanny dostępne są bowiem w różnych wersjach. Obok tradycyjnych, białych wersji, znajdziemy też te przeznaczone do obłożenia płytkami, a nawet wykonane z drewna lub jego imitacji. Umożliwia to zaaranżowanie łazienki według własnych, nawet najbardziej śmiałych wizji i sprawia.

Related posts

Leave a Comment