Kupno mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera to wygodne rozwiązanie, wybierane przez wielu nabywców. Jednak, aby inwestycja była udana, należy upewnić się, że wybrany kontrahent jest wiarygodny i rzetelny. Warto do tego celu wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia, w tym m.in. internet oraz oficjalne instytucje.

Jak znaleźć dobrego dewelopera?

Szukanie dobrego dewelopera najlepiej zacząć od internetu. W sieci można znaleźć informacje o tym, jak długo istnieje firma i do jakiej grupy kapitałowej należy. Ponadto można się dowiedzieć, jakie projekty deweloper już ukończył, nad jakimi pracuje aktualnie oraz jakie planuje. Bardzo ważne są opinie o inwestorze i jego projektach oraz jakiekolwiek kontrowersje na jego temat. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy przeciw deweloperowi toczyło się kiedykolwiek postępowanie z pozwu zbiorowego. Potwierdzeniem wysokiej jakości usług jest przynależność do organizacji zawodowej, np. do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Uczciwy deweloper powinien okazać klientowi wszystkie stosowane dokumenty i pozwolenia, np. projekt budynku, pozwolenie na budowę, świadectwo energetyczne budynku, umowy o przyłączenie mediów czy protokoły odbioru instalacji. Kwestią, którą warto sprawdzić, jest również księga wieczysta nieruchomości gruntowej.

Jakie formalności trzeba spełnić przy odbiorze mieszkania?

Protokół odbioru to dokument dowodowy, który podpisywany jest podczas przekazania mieszkania przez dewelopera. Zanim kupujący umieści na nim swój podpis, powinien sprawdzić, czy lokal spełnia podane warunki, np. czy ściany są proste i tworzą kąty proste z sufitem, czy wszędzie wysokości pomieszczeń są jednakowe, czy wszystkie instalacje dobrze działają, czy wymiary pomieszczeń zgadzają się z projektem.

Pod uwagę należy wziąć również prawidłowe działanie wentylacji, łatwość otwierania i zamykania okien oraz drzwi. Na ścianach nie może być pęknięć, rys i śladów wilgoci, a zamki nie mogą się zacinać. Szczegółowe informacje na temat formalności znaleźć można na stronie cordiapolska.pl/blog/2018/01/07/sprawdzenie-dewelopera-formalnosci-przy-odbiorze-mieszkania/.

Related posts

Leave a Comment