Budynki o specjalnych wymaganiach

Prosta konstrukcja oraz zastosowanie nowoczesnych i trwałych materiałów to zalety budynku nowego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu. Obiekt spełnia jednocześnie wysokie wymagania co do funkcjonalności i higieny własciwe dla placówek medycznych.

Poprzez projekt budowy nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu (NSW) powstał jeden z najbardziej nowoczesnych szpitali ratownictwa medycznego w kraju – do dyspozycji mieszkańców Wrocławia oraz całego regionu Dolnego Śląska.

Elementem innowacyjnym w szpitalu jest tzw. “gorąca platforma”. W centrum ratowniczym ze zintegrowanym szpitalnym oddziałem ratunkowym oraz lądowiskiem dla helikopterów pacjenci przybywający do szpitala z nagłymi chorobami lub z urazami powypadkowymi mogą być niezwłocznie diagnozowani i leczeni. Jest to możliwe dzięki krótkim dystansom i szybkiemu transportowi do działu diagnostyki, sal operacyjnych i oddziału intensywnej opieki medycznej.

Czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej 48 753 m² zaprojektowało Biuro Architektoniczne VILLART. Znajdzie się tu miejsce dla ok. 550 łóżek na 16 oddziałach oraz przychodni przyszpitalnej z 20 poradniami.

Projekt szpitala wyłoniono w 2009 r. w ramach międzynarodowego konkursu. Następnie, do chwili rozpoczęcia budowy, planowane powierzchnia i koszty projektu zmieniały się tak, aby uwzględnić wszystkie wymagania inwestora.

Wymagany był prosty rodzaj konstrukcji. Na tej podstawie powstał plan budynku w kształcie prostokąta, a także funkcjonalny układ obejmujący “gorącą platformę” wraz z diagnostyką, które umieszczono w samym centrum budowli.

Oddział ratunkowy, izba przyjęć, część ambulatoryjna oraz hala wejściowa to przylegające do siebie obszary strategiczne. Tym samym możliwe było przyporządkowanie oddziałów do elewacji głównych, a wszystkie sale chorych wyposażono w okna.

Również wystrój i wyposażenie wnętrz w szpitalach musi sprostać wysokim wymaganiom co do ich funkcjonalności, higieny i wytrzymałości użytych materiałów. Pokrycia ścian musiały odznaczać się szczególnymi właściwościami technicznymi, długotrwałością oraz ekonomicznością. Ściany muszą być łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe na działanie środków dezynfekujących oraz odpowiadać wysokim wymogom przepisów przeciwpożarowych zgodnie z klasyfikacją ogniową: materiał trudnopalny w klasie Bs1d0.

Na ścianach zastosowano tapety z włókien szklanych z palety produktów Systexx podyktowany względami ekonomicznymi i praktycznymi.

Tapety z tkanin szklanych wyróżniają duża wytrzymałość mechaniczna i odporność na rozciąganie, co zapewnia bezpieczeństwo oraz długotrwałą ochronę ścian przed uszkodzeniem na skutek uderzenia, otarcia lub szorowania. Włókno szklane posiada funkcję zbrojeniową i jest dzięki temu na tyle stabilne, że nawet małe rysy lub wgłębienia w podłożu powstałe wskutek ciężkich uderzeń mogą zostać zmostkowane.

Materiał ten jest atestowany pod kątem zawartości materiałów szkodliwych, działa bakteriostatycznie i jest hipoalergiczny. Tapety z włókna szklanego pokryte specjalną powłoką z farby lub lakieru tworzą zwartą i higieniczną powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości. Spoiny są praktycznie niewidoczne.

Tkanina przepuszcza powietrze i gwarantuje dobry mikroklimat pomieszczenia. Pokrycie ścian Systexx Comfort 629 z technologią Aqua zastosowano na korytarzach, w poczekalniach, salach chorych oraz pomieszczeniach dyżurnych i przebieralniach.

Tapeta ta jest prepigmentowana i wyposażona w klej po stronie wewnętrznej. Dzięki temu obróbka i montaż tapety jest prosty i szybki. Wzór o klasycznej strukturze wykonano w firmie Vitrulan specjalnie na potrzeby szpitala wojewódzkiego.

Na oddziałach dziecięcych wykorzystano tapety flizelinowe z włókna szklanego Systexx Comfort V22, które ozdobiono wielkoformatowymi nadrukami cyfrowymi zgodnie z koncepcją kolorystyczną i aranżacyjną opracowaną przez projektantkę Iwonę Petryszyn ze studia NEOGRAF.

Specjalnie dla tego obiektu stworzono produkt o gładkiej powierzchni dopasowany do lateksowego nadruku. Lakierowa powłoka wykończeniowa jest ponadto łatwa do utrzymania w czystości i gwarantuje perfekcyjną higieniczność powierzchni. W sumie tapety z włókna szklanego zastosowano na powierzchni wynoszącej prawie 70 000 m kw., przy czym 48 500 m kw. zostało wcześniej zaprojektowane.

Ponieważ w zastosowanych produktach Systexx z technologią Aqua strona wewnętrzna tkaniny szklanej powleczona jest już warstwą kleju, podczas montażu trzeba tylko uaktywnić klej przy użyciu wody. Umożliwia to montaż tapet podczas trwania innych robót, a nakład czasu pracy można zredukować nawet o 40%.

Ze względu na fabryczne zaimpregnowanie niepotrzebne było gruntowanie powłoki. Nałożenie jednej do dwóch warstw farby wystarczyło, aby osiągnąć bardzo dobry efekt oraz wystarczającą grubość powłoki.

Na powierzchni ściany nie tworzą się pęcherze, a tapeta nie odpada. Również i konserwacja powierzchni jest łatwa. Ściany można wielokrotnie malować, a uszkodzone miejsca są łatwe do naprawy.

Stałym elementem planowania projektowego była kolorystyczna aranżacja oddziałów dziecięcych, poradni dla dzieci oraz obszaru dla najmłodszych na oddziale ratunkowym. Każdy oddział otrzymał indywidualną kolorystykę – neurologia dziecięca – relaksującą zieleń, chirurgia – motywujący oranż a oddział ratunkowy – uspokajający błękit.

Ściany ozdabiają także motywy graficzne – samoloty, liany, rybki i ptaszki wykonane przez projektantkę Iwonę Petryszyn.

Aranżacja powierzchni ścian z użyciem nadruków graficzno-lateksowych posiada wysokie walory estetyczne i psychologiczne. Wykorzystany materiał nadaje się także do szpitali. Potwierdziły to również uprzednio przeprowadzone testy struktury, rodzajów powłok zabezpieczających, techniki montażowej, odzwierciedlenia kolorów oraz jakości samych nadruków.

Related posts

Leave a Comment